روانشناسی

۱۰ روش طبیعی برای درمان افسردگی

افسردگی به شما حس درماندگی داده است ! شما در طی درمان افسردگی با علم روانشناسی، جلسات مشاوره و در مواردی استفاده از دارو به مقدار زیادی می توانید با این احساس مبارزه کنید و به زندگی عادی بازگردید.

تغییرات رفتار و خلق و خو ، فعالیت بدنی ، شیوه زندگی و حتی نوع تفکر شما ، همه از درمانهای طبیعی افسردگی است.

راهنمایی هایی که در ادامه خواهید خواند ، می تواند به شما کمک کند که احساس خوبی داشته باشید . همین امروز شروع کنید.

راهنمای درمان افسردگی با راههای طبیعی

برای درمان افسردگی راههای مختلفی وجود دارد، در این مقاله شما یاد می گیرید که چگونه با راه حل هایی ساده خودتان بر افسردگی تان فائق آیید، اما فراموش نکنید که اینها برای افسردگی هایی است که به تازگی به سراغتان آمده و شاید عوامل خارجی چون سبک زندگی، شکست ، از دست دادن شغل و … در شما ایجاد شده است.

اگر شما و یا یکی از اطرافیانتان دچار افسردگی حاد و مزمن هستید بهتر است که حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

۱- یک روال عادی و روزمره پیش بگیرید

برای درمان افسردگی سعی کنید روال زندگی عادیتان را کنار نگذارید

یک روانپزشک و مدیر برنامه در یک کلینیک افسردگی می گوید : اگر شما افسرده اید ، به یک روال روزانه نیاز دارید.

افسردگی می تواند ساختار زندگی را از شما دور کند. یک روز در روز بعد ذوب می شود و از بین می رود. برای درمان افسردگی تنظیم یک برنامه روزانه ملایم می تواند به شما در مسیر بازگشت کمک کند.

۲- هدف داشته باشید

هنگامی که شما افسرده هستید ممکن است احساس کنید نمیتوانید هیچ کاری انجام دهید. و این باعث می شود که نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید.

برای بازگشت ، اهداف روزانه ای برای خودتان تعیین کنید. از اهداف کوچک شروع کنید. هدف هایی که میتوانید در آنها موفق باشید .

از زمانی شروع به احساس بهتر کردید ، میتوانید چالش های بیشتری را به اهداف روزانه تان اضافه کنید.

‎۳- ورزش پیشنهادی ویژه در درمان افسردگی

ورزش و تحرکات بدنی به طور موقت احساس خوب را به وسیله ترشح آندروفین افزایش می دهد.ورزش همچنین می تواند فواید طولانی مدت برای افراد درگیر افسردگی داشته باشد.

ورزش کردن تاثیری بسیار شگرف در درمان افسردگی دارد

اینگونه به نظر می رسد که تمرین و ورزش منظم، مغز را تشویق می کند تا خود را در مسیرهای مثبت قرار دهد.

چه مقدار ورزش کنیم ؟ نیاز نیست که مانند یک دونده ماراتن بدوید تا اثر مثبت داشته باشد. تنها چند بار در هفته قدم زدن نیز کافی است.

۴- غذای سالم بخورید

هیچ رژیم جادویی و معجزه گر در درمان افسردگی وجود ندارد. بهترین ایده این است که ببینید چه می خورید. اگر افسردگی شما ره به سمت پرخوری برده است، کنترل غذایی که می خورید به شما کمک می کند که احساس بهتری داشته باشید.

اگرچه نمی توان به طور قطع گفت اما برخی شواهد حاکی از آن است که غذاهای حاوی اسید چرب – امگا ۳ ( مانند ماهی سالمون و تن ماهی ) و فولیک اسید ( مانند اسفناج و آووکادو ) ، می تواند در کاهش افسردگی موثر باشد.

۵- خواب کافی

افسردگی به اندازه کافی بستن چشم ها را سخت می کند و خواب کم می تواند افسردگی را بدتر کند.

کم خوابیدی میتواند افسردگی را بدتر کند

چه بکنیم ؟ با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی خود ، آغاز کنید. به رختخواب بروید و هر روز راس یک ساعت خاص از خواب بیدار شوید. سعی کنید در طول روز چرت نزنید. تمام وسایلی که حواستان را پرت می کنم از اتاق خوابتان دور کنید ، وسایلی مانند ( تلویزیون ، کامپیوتر و … ).

با این راهکارها ممکن است خواب شما بهبود یابد. و بهبود خواب یعنی قدمی مثبت برای درمان افسردگی.

۶- بر روی مسئولیتهای روزانه باقی بمانید

به هنگامی که دچار افسردگی می شوید ممکن است بخواهید از زندگی عقب نشینی کنید و همچنین از مسئولیتهایی که در خانه و محل کار بر عهده دارید ، دست بکشید . ما به شما می گوییم که این کار را نکنید.

درگیر بودن و داشتن مسدولیتهای زندگی می تواند به شما در حفظ شیوه زندگی و همچنین مقابله با افسردگی کمک کند. این کارها شما را به دنبال خود می کشند و به شما احساس موفقیت را منتقل می کنند.

اگر شما به صورت تمام وقت در مدرسه و یا سر کار نیستید ، بسیار خوب است. به یک کار پاره وقت فکر کنید و اگر آن هم برایتان زیاد به نظر می رسد می توانید کارهای داوطلبانه را انتخاب کنید.

۷- چالش افکار منفی

مبارزه با افسردگی بسیار به ذهن بستگی دارد ، و در واقع کاری ذهنی است. روش فکر کردنتان را تغییر دهید.

برای رهایی از شر افسردگی افکار منفی را کنار بگذارید

وقتی شما افسرده هستید به بدترین نتیجه گیری ممکن متمایل می شوید.

بار دیگر که یک احساس بد و وحشتناک نسبت به خودتان پیدا کردید ، از منطق به عنوان درمان طبیعی افسردگی استفاده کنید.

شما ممکن است احساس کنید که هیچ کس شما را دوست ندارد ، اما آیا این یک گواهی درست و اثبات شده برای شما است ؟ شما ممکن است فکر کتید که موجودی بی خاصیت بر روی کره زمین هستید ، اما آیا واقعا این فرضیه وجود دارد ؟

با تمرین و در طول زمان می توانید پیش از آنکه این افکار منفی از کنترلتان خارج شود ، آنها را از بین ببرید.

۸- پیش از مصرف داروهای مکمل با دکتر خود مشورت کنید

در تحقیقاتی امیدوار کننده شواهد حالی از آن است که مکمل های غذایی خاصی برای درمان افسردگی وجود دارد. این مکمل ها شامل : روغن ماهی ، فولیک اسید و آدنوزیل متیونین است .  اما برای اطمینان نیاز به تحقیقات بیشتری است.

همیشه پیش از استفاده از مکخمل ها با دکتر خود مشورت کنید، مخصوصا اگر تحت درمان دارویی خاصی هستید.

۹- برای درمان افسردگی یک کار جدید انجام دهید

زمانی که شما افسرده هستید، در برنامه های روتین روزانه قرار دارید. خودتان را به سمت انجام کارهای متفاوت بکشانید.

به موزه بروید، یک کتاب مفید انتخاب کنید و آن را بر روی نیکمت پارک مطالعه کنید. برای آشپزی داوطلب شوید ، به یک کلاس زبان بروید.

وقتی ما خودمان را در این چالش قرار می دهیم که کارهای متفاوتی انجام دهیم، باعث می شود که یه تغییرات شیمیایی در مغز به وجود آید.

تلاش برای انجام کارهای متفاوت باعث تغییر سطوح مواد شیمیایی مغز ( دوپامین ) می شود که درواقع با لذت و یادگیری در ارتباط است.

۱۰ – سعی کنید اوقاتی خوش و سرگرم کننده داشته باشید

برای دوری از افسردگی یک سرگرمی داشته باشید

اگر افسرده هستید برای کارهایی که از آن لذت می برید ، وقت بگذارید.

چه چیز باعث می شود که دیگر هیچ چیز به اندازه کافی سرگرم کننده نباشد ؟! این یکی از نشانه های افسردگی است. و شما به هر حال باید تمام تلاش خودتان را بکنید.

هر اندازه هم که سخت و غریب باشد شما باید یک کاری را به عنوان سرگرمی انتخاب کنید. برای چیزهایی که از آنها لذت می برید برنامه ریزی کنید حتی اگر آنها به نظرتان طاقت فرسا بیاید.

به سینما بروید و یا به همراه دوستانتان برای خوردن نهار به بیرون بروید.

 کلام آخر

هنگامی که شما افسرده هستید ممکن است چالش هایی را که برای لذت بردن از زندگی است از دست بدهید. و این شما هستید که باید یاد بگیرید چگونه این کار را انجام دهید. در این زمان دوباره چیزهای لذت بخش برای شما احساس لذت به ارمغان خواهد آورد.

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “۱۰ روش طبیعی برای درمان افسردگی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.