سلامت و زیبایی

چطور ناخن طبیعی سالم و زیبا داشته باشیم ؟

همه خانم ها دوست دارند ناخن هایی زیبا و سالم داشته باشند و اولین گام برای داشتن ناخن طبیعی سالم و زیبا ، مراقبت و توجه به آنها است. سلامت و زیبایی ناخن ها حتی گاه نشان دهنده سلامت بدن هستند چون بعضی از مشکلات ناخن یک زنگ هشدار برای این است که بگوید جایی در داخل بدن بیمار است.

نگهداری از ناخن ها و داشتن سالم وقت گیر نیست و هزینه زیادی هم نمی خواهد. کافی با مادمازل همراه شوید تا بدانید که چطور ناخن طبیعی سالم و زیبا داشته باشید.

اگر این نکات را دنبال کنید بدون نیاز به مانیکور مداوم ناخن های زیبایی خواهید داشت.

رابطه بین بیوتین و ناخن طبیعی سالم و زیبا

تا زمانی که یک رژیم غذایی سالم و متنوع دارید نیازی به مکمل های غذایی برای داشتن ناخن سالم، قوی و مستحکم نیست. اما به سفارش پزشکان افرادی که دارای ناخن های سست و شکننده هستند برای قوی تر شدن ناخن هایشان می توانند از مکمل های بیوتین و ویتامین AB استفاده کنند.

استفاده روزانه از بایوتین برای رشد و تقویت ناخن ها بسیار مفید است.

در این مقاله قرار است به شما راههایی نشان داده شود که به کمک آن بتوانید ناخن های سالمی داشته باشید اما پیش از آن بد نیست که بدانید ناخن طبیعی سالم و زیبا چه مشخصاتی دارد و درواقع چطور می توانید بگویید که ناخن های شما سالم هستند.

علائمی که نشان می دهد ناخن ها سالم هستند :

صفحه ناخن باید به رنگ صورتی – سفید باشد.

در انتهای ریشه ناخن باید یه پوشش شاخی مانند با نام کوتیکول (Cuticle) وجود داشته باشد ( و نباید آنها را جدا کرد).

وجود هلالی سفید رنگ (lunula) در پایین ناخن ( نزدیک به ریشه ).

معرفی تمام اجزای ناخن و کوتیکول مهم ترین جزء ناخن است

علائمی که نشان می دهند ناخن ها سالم نیستند :

ناخن شکسته و یا پوسته شده که می تواند به علت خشکی و یا کمبود ویتامین باشد.

لکه های سفید بر روی ناخن که می تواند به علت جویدن و یا بیش از اندازه لاک زدن باشد.

شیارهای افقی بر روی ناخن که می تواند به علت استرس، تب بالا و یا ضربه به ناخن باشد.

متورم و قرمز شدن اطراف ناخن که می تواند به علت برداشتن و یا خوردن پوست اطراف ناخن و یا کیوتیکل ناخن باشد.

ناخن های قاشقی شکل می تواند نشانه کمبود آهن و یا کم خونی باشد.

نکاتی برای داشتن ناخن طبیعی سالم و زیبا

حال که متوجه شدید که تعریف از ناخن سالم چیست یادآور می شویم که اگر احساس می کنید ناخن هایتان ناسالم هست حتما به سراغ یک متخصص پوست بروید. ناخن ها جزو اندامی هستند که به خوبی قابل مشاهده اند و کوچکترین تغییر در آن را متوجه می شوید.

برای داشتن ناخن طبیعی سالم و زیبا فراموش نکنید که هر شب از کرم مرطوب کننده برای ناخن ها استفاده کنید

در زیر روشهایی وجود دارد که با انجام دادن آنها می توانید سلامت ناخن هایتان را تضمین کنید :

دستانتان را تمیز نگاه دارید

پیش از انجام هر کاری مطمئن شوید که ناخن ها و پوست اطراف آن کاملا تمیز است. بعد از آن آثار و ردپای آخرین لاکی را که زدید به کمک یک پاک کننده ناخن فاقد استون پاک کنید ( استون باعث خشکی و شکنندگی ناخن می شود ). به گفته یک متخصص پوست می توانید مقداری صابون بر روی یک مسواک بزنید و به آرامی بر روی ناخن و پوست اطراف آن بمالید. این کار بدون هیچ هزینه آلودگی و پوست مرده را از بین می برد و به صورت یک اسکراب عمل می کند.

با ناخن هایتان مهربان باشید

ناخن های شما بسیار ظریف هستند و هر گونه خراش و ضربه ای می تواند ایجاد عفونت کند. از هیچ ابزار فلزی در زیر ناخن استفاده نکنید، هر گونه فشار و یا سوراخ بر روی ناخن باعث می شود که صفحه ناخن از پوست جدا شود که به آن آنیکولیز می گویند و حتی می تواند منجر به ایجاد سفیدی نامنظم ناخن و یا ناخن های کمانی شود و دیگر ناخن سالم نیست.

ناخن هایتان را به طور منظم با ناخن گیر بگیرید

کوتاه کردن ناخن ها به طور منظم به اندازه کوتاه کردن نوک موها اهمیت دارد و باعث تقویت آن می شود پس هر دو هفته یکبار یا کمتر و بیشتر ( بنابر نوع ناخن و رفتار آن ) ناخن هایتان را کوتاه کنید.

اولویت را بر روی سلامت ناخن بگذارید تا بلندی آن

ناخن های بلند زیبا هستند اما اگر شما از جمله اشخاصی هستید که ناخن هایتان در اثر کار و یا برخورد می شکند، بهتر است که ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید.

ناخن های کوتاه با گوشه های گرد هم راحت و زیباست و هم میتوانید از قدرت انگشتهایتان استفاده کنید بدون آنکه نگران شکستن ناخن هایتان باشید.

البته تا زمانی که طول تمام ناخن ها به یک اندازه است نیاز نیست به کوتاه کردن آن ها فکر کنید.

اگر شما کارهای سخت با دستتان انجام می دهید و ناخنهایتان در معرض شکستن هستند آنها را کوتاه نگاه دارید تا ناخن طبیعی سالم و زیبا داشته باشید

تمیز نگاه داشتن ابزارهای ناخن

بعد از چند بار و یا هر بار استفاده از ابزار ناخن آنها را با آب گرم و صابون بشویید و بعد با یک پنبه و الکل پاک کنید. ابزار ناخن می تواند به راحتی محل تجمع باکتری شود و سلامت ناخن هایتان را به خطر بیندازد.

نقش مهم کوتیکول (Cuticle) برای داشتن ناخن طبیعی سالم و زیبا

کوتیکول قسمت بسیار مهمی از ناخن است و در واقع پایه و محافظ ناخن محسوب می شود. زمانی که شما کوتیکول را برش می دهید و یا بر می دارید در واقع به محافظ ناخن آسیب می رسانید و امکان عفونت و ورود باکتری ها زیاد می شود.

مراقبت از کوتیکول می تواند شما را به داشتن ناخن طبیعی سالم و زیبا نزدیک کند.

پیش از خرید لاک ناخن برچسب روی آن را بخوانید

مانند تمام محصولات آرایشی برای خرید لاک ناخن هم به سراغ مارکها و برندهای با کیفیت بروید و مطمئن شوید که یک محصول خوب را خریداری می کنید.

پیش از خرید لاک ناخن حتما لیبل روی آن را بخوانید تا فاقد مواد شیمیایی مضر باشد

از خرید محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی سمی چون : فرمالدئید، تولوئن و dibutyl phthalate است خودداری کنید وجود این مواد در لاک ناخن باعث شکنندگی و ترک خوردن ناخن ها می شوند.

به ژلیش ناخن آری بگوییم ؟

امروزه ژلیش یا رنگ آکرلیک ناخن بسیار متداول شده است و از علل آن نیز این است که نسبت به لاک های معمولی دوام بیشتری دارد و به این خاطر است که لایه ضخیف و محکم تری بر روی ناخن قرار می گیرد.

به هنگام استفاده از لاک های ناخن ژله ای برای کاهش عوارض باید نکاتی را رعایت کرد

این نوع لاک به ناخن و پوست آسیب می رسانند و البته راههایی وجود دارد که این آسیب را به حداقل برساند.

مهم ترین بخش در ژلیش استفاده از اشعه UV برای خشک شدن لاک ناخن است که این باعث آسیب به پوست اطراف ناخن می شود که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

برای کاهش ریسک خطر توصیه می شود پیش از شروع کار دستهاینان را با ضد آفتاب SPF 30 – 50 پوشش دهید.

به ناخن ها استراحت دهید

به طور مداوم از لاک ناخن استفاده نکنید و به ناخن ها استراحت دهید. به عنوان مثال می توانید آخر هفته ها لاک روی ناخن را پاک کنید. استفاده مداوم از لاک ناخن باعث زرد و شکنندگی ناخن ها همچنین خشک شدن صفحه ناخن می شود.

برای تنفس ناخن و همچنین برای آنکه همیشه ناخن طبیعی سالم و زیبا داشته باشید بهتر است که بین استفاده از لاک ناخن وقفه ای بگذارید.

همیشه برای دست و ناخن هایتان از مرطوب کننده استفاده کنید

پیش از خواب برای دست ها و ناخن ها از مرطوب کننده استفاده کنید. ترکیبی از روغن بادام و آووکادو نیز انتخاب مناسبی است تا مواد مغذی به پوست برساند و برای ناخن ها نیز بسیار مناسب است.

پوست اطراف ناخن ها و صفحه ناخن را به خوبی چرب کنید. برای داشتن ناخن سالم مهم است که به ناخنها هم به اندازه پوستتان اهمیت بدهید.

استفاده از دستکش فراموش نشود

به هنگام شستشوی ظرف و یا استفاده از شوینده ها فراموش نکنید که حتما از دستکش استفاده کنید. دستکش های آشپزخانه با لایه درونی کتان مناسب تر هستند. شستشو با آب داغ و تماس با صابون و مواد شوینده باعث می شوند که پوست دست و ناخن ها آسیب ببینند.

به هنگام کار با مواد شوینده حتما از دستکش استفاده کنید تا پوست و ناخن هایتان محافظت شود

همچنین به هنگام قرار گرفتن در هوای سرد حتما از دستکش استفاده کنید. بعد از انجام کارهای سخت ، ظرف شستن و یا کارهایی که با خاک سر و کار دارد فراموش نکنید که از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

مواد غذایی غنی از پروتئین استفاده کنید

ناخن ها از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است. پس همانطور که برای زیبایی پوست و یا شفافیت و تقویت مو به رژیم غذاییتان اهمیت می دهید. برای قوی و زیباتر شدن ناخن ها نیز رژیم غذایی اهمیت دارد.

متخصصان پیشنهاد می کنند که اگر می خواهید ناخن های مستحکمی داشته باشید ویتامین و مکمل هایی چون بایوتین، ویتامین E، و روغن ماهی را در رژیم روزانه خود بگنجانید. همچنین غذاهای سرشار از پروتئین مانند لوبیا، ماهی و مغزها نیز توصیه می شود.

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.