فیلم و کتاب

مینی سریال چرنوبیل نمایشی از انکار حقایق برای حفظ قدرت

مینی سریال چرنوبیل درواقع برشی از تاریخ است که به خوبی توانسته وضعیت دردناک و دلخراش فاجعه چرنوبیل را برای بیننده به تصویر بکشد. به پیشنهاد مادمازل حتما در اوقات فراغت این مینی سریال را ببینید زیرا نه تنها وقایع چرنوبیل را برای شما بازگو می کند بلکه نشان می دهد که عشق به قدرت در میان دولتمردان چگونه جامعه را به سوی مرگ سوق می دهد.

در آپریل ۱۹۸۶ طی انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل واقع در اتحاد سوسیالیستی شوروی، یکی از بدترین فجایع انسانی در جهان رخ می دهد. و در این سریال متوجه خواهید شد که چرا و چطور می توانست این فاجعه اصلا اتفاق نیفتد.

انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل یکی از بزرگترین فجایع انسانی را رقم زد.

مینی سریال چرنوبیل یکی از بهترین های IMDB

مینی سریال چرنوبیل خیلی زود توانست جایگاهی ویژه بین تماشاگران پیدا کند و رتبه ای نزدیک به ۱۰ در IMDB از آن خود کند. چرنوبیل در ۵ قسمت توسط HBO تولید شده که به تازگی قسمت پنجم آن نمایش داده شده است و از همان قسمت اول توانست بیننده را با خود همراه کند و البته نا گفته نماند که تا انتهای قسمت دوم شامل صحنه هایی دلخراش است که هم به خوبی تمام مصیبت حاصل از انفجار هسته ای را به تصویر کشده و هم باعث می شود بیننده دچار تنش های احساسی شود.

و اما HBO نیز شاید توانسته باشد با این مینی سریال کمی از خشم بینندگان سریال بازی تاج و تخت بکاهد و آنها را نسبت به این کمپانی امیدوارتر بکند.

افراد زیادی راجع به فاجعه چرنوبیل شنیده اند اما نمی دانند که به واقع چه اتفاقی افتاده و یا اصلا به چه دلیل انفجار رخ داده است. اما کریگ مازین ( Craig Mazin ) نویسنده فیلم سعی کرده که جزئیات را برای همه بازگو کند. داستانی که بسیار پیچیده است زیرا در ابتدای فاجعه اتحاد جماهیر شوروی سعی در مخفی کردن آن داشته است و با فشار کشورهای اطراف و امریکا مجبور به قبول و اقدام برای حل آن می شود.

چرنوبیل ، جزئیاتی از خاکستر زیر آتش مانده

چند روز پس از انفجار نیروگاه هسته ای اوکراین واقع در شوروی، گروهی داوطلب می شوند تا آب موجود در مخازن زیر هسته راکتور آسیب دیده را خارج کنند در غیر این صورت یک انفجار حرارتی رادیو اکتیو ایجاد می شود که جمعیت کیف کشته می شوند و تا یک قرن اوکراین و بلاروس غیر قابل سکونت می شود. و این یکی از چندین سکانس دلهره آور در فیلم است. سکانسی که بیننده هم همراه تیم داوطلب دچار ترس و وحشت و دلهره می شود اما در اعماق وجودش امید به پیروزی دارد.

مینی سریال چرنوبیل به خوبی توانست وقایعی که نزدیک به 30 سال برای مردم در پرده ای از ابهام بود، شرح دهد

از جمله دلایلی که بیننده به خوبی می تواند با احساسات بازیگران همزاد پنداری کند این است که در نهایت می داند این فیلم نمایی است از اتفاقات حقیقی. اتفاقاتی که زمانی مردمانی در گوشه این کره خاکی آن را تجربه کرده اند.

و همین ها باعث شده چرنوبیل به عنوان یکی از پر طرفدارترین سریال های تاریخی شناخته شود.

اطلاعاتی تکمیلی مینی سریال چرنوبیل

به طور قطع مینی سریال چرنوبیل در سایت چرنوبیل و و یا شهر پریپیت فیلمبرداری نشده است محل فیلمبرداری این فیلم اوکران و لیتوانی است و از ساختمانهای واقعی که در زمان حکومت شوروی ساخته شده، استفاده کرده اند. حتی طراحی سکانس دادگاه در قسمت پنجم نیز کاملا مشابه دادگاهی بود که همان سالها تشکیل شده بود.

شاید برای خیلی ها هم این سوال پیش آمده که چرا از زبان و لهجه روسی استفاده نشده که جواب عوامل سازنده این بوده که تصمیمی آگاهانه از سوی افراد درگیر در پروژه بوده است.

این فیلم به نویسندگی کریگ مازین، کارگردانی یوهان رنک و با بازی جرد هریس، استلان اسکارشگورد و امیلی واتسون است.

سریال چرنوبیل در اوکراین و لیتوانی فیلمبرداری شده و سعی شده است که تمام صحنه ها با آن زمان مطابقت داشته باشد

برای هر قسمت از سریال چرنوبیل عنوانی در نظر گرفته شده که برای هر کدام دلیل خاصی وجود دارد و یا اینکه این عنوان برگرفته از بخشی است که داخل آن قسمت وجو دارد.

به عنوان مثال عنوان قسمت اول “۱:۲۳:۴۵” می باشد که در واقع زمان دقیق انفجار رآکتور ۴ نیروگاه هسته ای چرنوبیل است.

و یا عنوان قسمت دوم از جمله ای است که از سکانس تخلیه شهر توسط نظامیان وام گرفته شده است.

با گذشت ۳۰ سال از فاجعه چرنوبیل هنوز هم این اتفاق هر از گاهی به اخبار جهان راه پیدا می کند. اطلاعات بسیاری از مردم مخفی نگه داشته شد مخصوصا تا زمانی که اتحادیه جماهیر شوروی فروپاشی نشده بود.

اما حال با این مینی سریال مردم اطلاعات بیشتری از قبل و حین و بعد از انفجار اتمی ۱۹۸۶ به دست آوردند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.