تغذیه و رژیم غذایی

چگونه چای سبز را برای لاغری بنوشیم ؟

اگر به دنبال یک نوشیدنی سالم هستید پیشنهاد گروه تغذیه و رژیم غذایی، چای سبز است و دلیل ما برای این پیشنهاد این است که می خواهیم نگاهی دقیق تر به نحوه لاغری با چای سبز داشته باشیم.

با اینکه چای سیاه از محبوبیت بالایی برخوردار است و چیزی حدود ۸۴ درصد مصرف را به خود اختصاص می دهد؛ اما به تازگی گزارش شده است که مصرف چای سبز نسبت به نوع سیاه آن در حال افزایش است و حدس ما این است که به خاطر نقش بالقوه چای سبز در کاهش وزن می باشد.

لاغری با چای سبز

فرآیندهایی که به بدن اجازه می دهد که غذا و نوشیدنی های دریافتی را به انرژی قابل مصرف تبدیل کند؛ به عنوان متابولیسم شناخته می شود. چای سبز به عنوان ماده ای مفید برای کاهش وزن محسوب میشود به این صورت که به متابولیسم بدن کمک می کند که بهتر عمل کند.

چای سبز با افزایش متابولیسم بدن، به کاهش وزن کمک می کند.

چای سبز حاوی کافئین و نوعی فلاونوئید به نام کاتچین است که آنتی اکسیدان محسوب می شود و تحقیقات نشان داده که هر دو این ترکیبات سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.

کاتچین چربی های اضافه در بدن را به اصطلاح می شکند و تجزیه می کند در حالی که کافئین و کاتچین هر دو می توانند میزان انرژی مصرفی بدن را افزایش دهند.

تحقیقات بر روی خواص لاغری چای سبز

طبق بررسی هایی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد مشخص شد که مکمل های چای سبز که حاوی کافئین و کاتچین بودند تاثیر بسیار کم اما موثر بر روی کاهش وزن و همچنین مدیریت و ثایت نگاه داشتن وزن دارند.

و مطالعات تحقیقاتی در این زمینه نشان داده که برای کاهش وزن تمایل به دریافت دوز بالاتری از کاتچین و کافئین به نسبت یک فنجان چای سبز؛ وجود دارد.

بهترین روش لاغری با چای سبز این است که همراه با ورزش و رژیم غذایی مناسب باشد

البته باید در نظر داشته باشید که خواص لاغری چای سبز به اندازه روش های دیگری مانند ورزش کردن که متابولیسم بدن را افزایش چشم گیری می دهند؛ نمی باشد.

ورزش منظم به همراه داشتن یک رژیم غذایی مناسب که حاوی میوه ها و سبزیجات کافی است استراتژی بسیار مناسبی برای کاهش وزن است و چای سبز در کنار این روش ها ممکن است نتایج مثبت خود را برای لاغری افزایش دهد.

برای کاهش وزن چه مقدار چای سبز بنوشیم ؟

نوشیدن ۲ تا ۳ فنجان چای سبز گرم در طول روز برای کاهش وزن، کافی است. مقدار دقیق مصرف برای افراد مختلف متفاوت است و بستگی به میزان کافئین مصرفی آنها و متابوایسم طبیعی بدنشان دارد.

انواع مختلفی از چای سبز وجود دارد اما برای کاهش وزن و لاغری با چای سبز بعید است تفاوتهای قابل توجهی بین آنها وجود داشته باشد.

حداقل پروسه ای که بر روی چای سبز برای تولید آن انجام می شود باعث شده که محتوای تغذیه ای کامل خود را حفظ کند و چیزی از دست ندهد.

مصرف چای سبز برای تمام افراد بی ضرر است، اما در بعضی موارد در افرادی مانند کسانی که مشکلات قلبی و یا فشار خون بالا دارند باید با احتیاط مصرف شود زیرا دریافت دوز بالای کافئین ممکن است برایشان مشکلاتی ایجاد کند.

زمان مناسب نوشیدن چای در روش لاغری با چای سبز

بهتر است بدانید که نوشیدن بیش از اندازه چای سبز به مانند افراط در تمام خوراکی ها، می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. همچنین به یاد داشته باشید که نوشیدن چای سبز به علت دارا بودن کافئین ممکن است شما را بی خواب کند، پس اگر مشکلات بی خوابی دارید پیش از خواب هیچ گونه نوشیدنی دارای کافئین مصرف نکنید.

در روشهای لاغری با چای سبز بهتر است که شما بدانید که چه زمانهایی برای نوشیدن این چای مناسب تر است و باعث می شود که عملکرد مفیدی در بدنتان داشته باشد.

زمان مناسب نوشیدن چای در روش لاغری با چای سبز

نوشیدن چای سبز بعد از صبحانه

توجه داشته باشید که هیچ گاه با شکل خالی چای ننوشید زیرا کافئین در معده خالی باعث می شود که بدن دچار کاهش هیدراتاسیون شود همچنین موجب افزایش اسید معده و حتی ایجاد زخم معده می شود.

بهتر است که یک صبحانه درست و کامل بخورید و در انتها یک فنجان چای سبز نیز بنوشید.

پیش از رفتن به رختخواب

اگر شما چای سبز را با هدف کاهش وزن مصرف می کنید بهتر است بدانید که بهترین زمان برای نوشیدن چای سبز ۲ ساعت پیش از رفتن به رختخواب است. این کار بدن شما را قادر می سازد زمانی که خواب هستید هم چربی مصرف کند. البته در صورتی که شما سر شب و یا طول بعدازظهر چیزی نخورده باشید و تنها چای سبز بنوشید .

نیم ساعت پیش از شروع ورزش

تحقیقات ثابت کرده که چای سبز باعث افزایش انرژی در بدن می شود و درواقع یک انرژی زا محسوب میشود. نوشیدن چای سبز پیش از ورزش باعث می شود که شما انرژی بیشتری برای ورزش کردن داشته باشید و در نتیجه کالری بیشتری بسوزانید.

حداقل یک ساعت قبل و یا بعد از غذا

نوشیدن چای سبز بلافاصله بعد از وعده غذایی باعث می شود که مواد مغذی جذب بدن نشود. دلیل آن وجود کافئین و تانن در چای است که به صورت یک بازدارنده عمل می کند.

پس بهترین زمان نوشیدن چای و استفاده از خواص لاغری با چای سبز، ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت قبل و بعد از هر وعده غذایی است.

 

2 thoughts on “چگونه چای سبز را برای لاغری بنوشیم ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.