مادر و کودک

چرا نوزاد گریه می کند و چطور آرام می شود ؟

نیازهای نوزاد به شدت به والدین مخصوصا مادر وابسته است . برقراری ارتباط بین مادر و کودک برای تامین نیازهای نوزاد بسیار اهمیت دارد زیرا علت گریه نوزاد راه برقراری ارتباط با والدین برای برآورده شدن نیازها و درخواست توجه و مراقبت است.

گاهی فهمیدن درخواست کودک برای تامین نیازش کمی سخت می شود، اما زمانی که نوزاد شما بیشتر رشد می کند، راههای دیگری نیز برای برقراری ارتباط یاد می گیرد. مثلا در ارتباط چشمی قوی تر می شود ، صداهایی از خودش تولید می کند و لبخند می زند.

در ادامه به بررسی چند علت گریه نوزاد و نحوه آرام کردن او می پردازیم :

گرسنگی اولین علت گریه نوزاد

رایج ترین علت گریه نوزاد، مخصوصا نوزاد تازه متولد شده ، گرسنگی است. هر چقدر از تولد نوزاد کمتر می گذرد دلیل گریه اش بیشتر به گرسنگی مربوط می شود.

گرسنگی اصلی ترین علت گریه نوزاد مخصوصا در ماههای ابتدایی تولد است

معده نوزاد بسیار کوچک است و نمی تواند حجم زیادی شیر درون خودش نگه دارد بنابراین فاصله شیردهی به نوزاد باید کوتاه باشد اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند بهتر است قبل از آنکه به گریه بیفتد حتی اگر از آخرین وعده شیر خوردنش زمان زیادی نمیگذرد ، خودتان شیردهی را آغاز کنید .

نوزاد با دست کشیدن از خوردن شیر شما را متوجه می کند که چه زمانی مقدار شیر دریافتی برایش کافی است.

اگر شما مقدار شیر مورد نیاز نوزاد دستتان بیاید دیگر کودک شما هر دو ساعت یک بار به تغذیه نیاز خواهد داشت. البته هر نوزاد با نوزاد دیگر فرق دارد، مثلا برخی از نوزادان ترجیح می دهند شیر را کمتر اما در وعده های بیشتری بخورند، یعنی شما به عنوان مادر باید در فاصله زمانی کوتاه تری به نوزاد شیر بدهید.

ممکن است گریه نوزاد به سرعت بعد از شروع به مکیدن شیر قطع نشود ، اما اگر نوزاد می خواهد شما به شیردهی ادامه دهید.

نفخ شکم و گریه نوزاد

اگر نوزاد شما در سلامت کامل است اما زیاد گریه می کند ممکن است که دچار قولنج و یا نفخ معده شده باشد. در این حالت ممکن است نوزاد شما از گریه سرخ شود و تمام تلاشهای شما برای آرام کردنش بی نتیجه بماند و همچنین امکان دارد در این حالت نوزاد دستهایش را مشت کند ، زانوهایش را جمع کند و پشتش نیز خمیده شود.

قولنج یا نفخ شکم از دیگر دلایل رایج گریه نوزادان است

دلیل این گریه های مداوم می تواند مشکلات شکمی باشد. به عنوان مثال ممکن است فاکتوری در شیر مادر وجود داشته باشد که نوزاد به آن حساسیت دارد و دل درد می گیرد. پس دیگر علت گریه نوزاد نفخ شکم است.

نیاز به  آغوش از دلایل گریه نوزاد

نوزاد نیاز زیادی به آغوش والدین دارد و تماس فیزیکی به نوزاد احساس امنیت و اطمینان می دهد پس از دلایل گریه نوزاد می تواند نیاز به در آغوش گرفتن باشد.

علت گریه نوزاد می تواند نیازش به در آغوش گرفته شدن توسط والدین برای احساس امنیت باشد

نوزاد را در آغوش بگیرید و در حالی که برایش آواز می خوانید و زمزمه می کنید به آرامی تکانش دهید این کار کمک می کند که حواسش پرت شود و احساس راحتی کند.

نوزاد عاشق صدای قلب و بوی بدن پدر و مادر است برای راحتی خودتان و برای اینکه بتوانید نوزاد را به خودتان نردیکتر کنید

می توانید از آغوشی استفاده کنید.

خستگی و خواب دلیل دیگر گریه نوزاد

ممکن است کودک شما سخت به خواب رود مخصوصا اگر به شدت خسته و خواب آلود باشد. نشانه های خواب در نوزادان تازه متولد شده ظریف تر است و چند هفته طول می کشد تا والدین این نشانه ها را متوجه شوند.

گریه نوزاد می تواند به علت خستگی زیاد و نیازش به خواب باشد

سر دادن گریه و سر و صدا بابت چیزهای کوچک، خیره شدن به فضای خالی و یا ساکت بودن از علائمی است که نوزاد شما می خواهد به شما بفهماند که نیاز به خوابیدن دارد.

توجه زیاد کسانی که به دیدن نوزاد می آیند و همینطور تکان دادن و آواز خواندن بیش از اندازه باعث تحریک بیش از اندازه نوزاد می شود و باعث می شود که خوابیدن برایش سخت شود.

سعی کنید بعد از آنکه نوزاد غذایش خورد و در زمانی که پیش از خوابش است او را به یک اتاق آرام و ساکت ببرید تا بتواند با آرامش به خواب برود.

سرما و گرمای بیش از اندازه علت گریه نوزاد

برای آنکه بتوانید بررسی کنید که نوزاد بیش از اندازه احساس سرما و یا گرما نداشته باشید می توانید پشت گردن و یا شکمش را چک کنید. هیچ وقت برای چک کردن حرارت بدن نوزاد از دست و پایش استفاده نکنید زیرا برای نوزاد طبیعی است که این نواحی سردتر از باقی بدنش باشد.

دمای اتاق کودک را بین ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتی گراد نگاه دارید و برای دقت بیشتر بهتر است در اتاقش یک دماسنج نصب کنید.

حواستان باشد که به کودکتان زیاد از حد لباس نپوشانید زیرا باعث می شود که بدنش بیش از اندازه گرم شود. به عنوان یک قاعده کلی کودک شما تنها نیاز به پوشش یک کلایه لباس اضافه تر از خودتان دارد تا احساس راحتی بکند.

از پتوهای سنگین و کلفت برای نوزاد استفاده نکنید
پتوهایی از حنس پنبه و کتان برای نوزاد مناسب است

ار لباسهای پنبه ای و پتوهای پافت نازک برای نوزاد استفاده کنید. اگر با چک کردن شکم نوزاد حس کردید که خیلی گرم است پتو را از رویش کنار بزنید و اگر حس کردید که سردش است تنها یک لایه دیگر به پوشش یا پتویش اضافه کنید.

اگر از ساک خواب برای کودکتان استفاده می کنید مطمئن شوید که برای فصل مناسب باشد و همچنین سایزش مناسب برای نوزاد است.

گریه نوزاد به علت نیاز به تعویض پوشک

ممکن است علت گریه نوزاد شما خیس و مرطوب بودن پوشکش باشد و البته باید بگوییم برای بعضی از نوزادان این خیس بودن مهم نیست مگر اینکه پوستشان را تحریک کند.

اگر کودکتان دوست ندارد که پوشکش عوض شود شاید به دلیل احساس عجیب سردی هوا بر روی پوستش است و بعد از یک هفته یا بیشتر احتمالا شما در تعویض پوشک بسیار سریع عمل خواهید کرد و در غیر این صورت خواندن یک شعر و یا یک اسباب بازی می تواند کودک را سرگرم کند تا کار شما راحت تر شود.

گریه نوزاد به علت نداشتن احساس خوب

اگر کودک شما خوب نباشد و احساس بدی داشته باشد گریه اش متفاوت از گریه همیشگی اش است.

ممکن است ضعیف و یا قوی تر، مداوم و یا زیاد باشد. حتی اگر کودک شما به طور معمول زیاد گریه می کند و حال به طور غیر عادی ساکت شده باشد می تواند نشان از این داشته باشد که حالش خوب نیست.

رویش دندان

 

رویش دندانها یکی از عللی است که کودک را بی قرار می کند. معمولا کودک از یک هفته پیش از رویش دندان بی قرار و نا آرام است. هیچ کس به اندازه والدین کودک را نمی شناسد. پس اگر حس کردید که کودکتان مثل همیشه نیست به حستان اعتماد کنید و به دنبال علت آن باشید.

از دیگر دلایل گریه نوزاد می توان به رویش دندان اشاره کرد

تب

اگر کودک به صورت مداوم گریه می کند و تب ۳۸ درجه و بالاتر ( نوزاد کمتر از سه ماه ) یا تب ۳۹ درجه و بالاتر ( نوزاد بین ۳ تا ۶ ماه )، استفراغ، اسهال و یا یبوست دارد حتما به سرعت با پزشکش تماس بگیرید.

اگر کودک شما در طول گریه به سختی نفس می کشد هر چه سریعتر او را به نزدیک ترین اورژانس برسانید.

هیچ راهی به آرام شدن گریه نوزاد کمک نمی کند ؟!

اگر بعد از تمام دلایلی که بر شمردیم باز هم نتوانستید علت گریه نوزاد را بیابید نگران نباشید. گریه کردن نوزاد امری طبیعی است پس اگر نتوانستید به آرام شدنش کمک کنید، خودتان را سرزنش نکنید.

کودک شما به صورت طبیعی در هفته های اول زندگی اش بسیار زیاد گریه می کند. این گریه ها ممکن است تا دو ماه ادامه یابد و پس از آن متوقف شود.

اگر با تمام تلاشهایتان هیچ راهی برای آرام شدن نوزادتان نیافتید احساس نارضایتی و ناامیدی نداشته باشید و به یاد داشته باشید که شما علت گریه کودک نیستید و بپذیرید کودکی دارید که بسیار گریه می کند. پس وقت آن است که کمی هم از خودتان مراقبت کنید.

  • کودک را در رختخوابش بگذارید و اجازه دهید گریه کند، نفس های عمیق بکشید و برای یک تا دو دقیقه ریلکس کنید
  • اگر شما و کودکتان هر دو خسته و درمانده اید بهتر است به فردی از اقوام و یا دوستانتان تماس بگیرید تا پیش شما بیاید و برای مدتی به خودتان استراحت دهید و کودک را به او بسپارید

فراموش نکنید که این گریه ها گذرا و بسیار طبیعی است و همانطور که کودک رشد می کند راههای بهتری برای ارتباط و نیازهایش می آموزد و این گریه ها متوقف می شود.

۱۱ دلیلی که به شما می گوید چرا نوزاد گریه می کند !

گرسنه بودن نوزاد

تمیز نبودن پوشک

خواب آلودگی

نیاز به آغوش پدر و مادر

نفخ ، باد شکم و دل درد

آروغ بعد از غذا خوردن

ناراحتی از گرما و یا سرمای محیط

در آوردن دندان و درد لثه

سر و صدا و نور زیاد در محیط

نیاز به بازی

تب و بیماری

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.