روانشناسی

افسردگی کودکان چیست و چقدر درباره آن می دانیم ؟

اکثر مردم افسردگی را به عنوان بیماری بزرگسالان می شناسند اما علم روانشناسی می گوید که کودکان و نوجوانان نیز افسردگی را تجربه می کنند. امروز قرار است به این سوال ” افسردگی کودکان چیست ” پاسخ دهیم تا خانواده ها بهتر با آن آشنا شوند زیرا بسیاری از کودکان مبتلا به افسردگی درمان نمیشوند تنها به این خاطر که بزرگسالان تشخصی نمی دهند که افسرده شده اند.

بسیار مهم است که والدین و معلمان در رابطه با افسردگی کودکان چیزهایی یاد بگیرند زیرا اگر این دو گروه بتوانند علائم افسردگی در کودک را بشناسند راحت تر برای درمان اقدام می شود.

کودکان در برابر افسردگی ایمن نیستند

بزرگسالان تصور می کنند که دلیلی برای افسردگی کودکان وجود ندارد زیرا آنها مانند بزرگسالان نگرانی های روزانه زندگی مانند مشکلات خانواده و یا پرداخت هزینه ها را ندارند اما در جواب باید بگوییم که سخت در اشتباهند زیرا کودکان نیز استرس را تجربه می کنند و حتی در کودکانی که زندگی بدون استرس را تجربه می کنند نیز گاه افسردگی بروز می کند و این یعنی کودکانی که در محیطی بسیار خوب با والدینی خوب زندگی می کنند هم می توانند افسرده شوند.

افسردگی کودکان چیست و چه علائمی دارد ؟

افراد بزرگسال به هنگام افسردگی منفعل و غمگین می شوند اما در کودکان و نوجوانان تحریک پذیری و عصبانیت از علائم افسردگی است. شما ممکن است تغییراتی در رفتار کودک و نوجوانتان چون افزایش نا آرامی و یا افت تحصیلی مشاهده کنید و ممکن است فرزندتان در جواب شما انکار کند که مشکلی دارد یا رفتارش تغییر پیدا کرده است.

اغلب مردم فکر می کنند که افسردگی بیماری مخصوص بزرگسالان است و محال است در کودکان هم بروز کند

برخی از والدین نیز بد خلقی، عصبانیت و تحریک پذیری فرزندش را تحمل می کند و تصور می کند بخشی از رشد طبیعی است اما باید بگوییم که تمام این نشانه ها اگر بیش از دو هفته طول بکشد ممکن است نشانه ای از افسردگی باشد.

برخی از کودکان مبتلا به افسردگی بیشتر از همسالان خود شکایت از دردهای جسمی چون دل درد و یا سردرد دارند.

علائم افسردگی کودکان و نوجوانان

تحریک پذیری

خشم و عصبانیت

دیدگاه مبارزه طلبانه

افت تحصیلی

دل درد، سردرد و سایر دردهای جسمی که نشانی از بیماری های جسمی نیز یافت نشود

احساس غم و اندوه و تنها بودن

احساس ترس، ترد شدن و دوست داشتنی نبودن

صحبت نکردن

مشکل در تمرکز

کم یا زیاد خوابیدن

کم یا زیاد خوردن

البته باید اضافه کنیم که اینها شبیه رفتار کودکان افسرده است ولی الزاما به این معنا نیست که کودکتان حتما افسرده است و پزشک باید آن را تشخیص دهد.

نحوه شناسایی علائم افسردگی کودکان درونگرا

افسردگی در برخی از کودکان و نوجوانان علائم درونی دارند زیرا احساسات خود را بروز نمی دهند و در درون خود نگه می دارند و گاهی ممکن است به صورت این علائم بروز کند :

علایم فیزیکی غیر قابل توضیح ( بیماری جسمی خاصی یافت نمی شود )

منزوی شدن و گوشه گیری

اندیشه و یا رفتاری که دال بر خودکشی است

علایم افسردگی در کودکان و نوجوانان درونگرا متفاوت است و والدین باید توجه بیشتری داشته باشند تا به موقع بتوانند درمان شوند

معمولا درمان در کودکان و نوجوانانی که درونگرا هستند و همان طور که گفتم دارای علائم درونی هستند که والدین و معلمین متوجه افسردگی نمی شوند، بسیار دیر آغاز می شود. پس بهتر است بیشتر با خلق و خوی فرزندتان آشنا باشید تا کوچکترین تغییری را متوجه شوید.

به طور کلی علائم درونگرا در دختران بیش از پسران وجود دارد.

همیشه درونگرایی دلیل بر افسردگی نیست

همه کودکان درونگرا دارای افسردگی نیستند. افسردگی در این افراد با اضطراب و اختلالات خواب نیز همراه است اما به طور کلی کودک و نوجوانی که درونگرا هستند و کمتر احساسات و مشکلات خود را بروز می دهند بیشتر در معرض افسردگی هستند و والدین باید توجه بیشتری به این گونه فرزندان داشته باشند.

ناتوانی کودک برای صحبت در رابطه با سلامت روان

کودکان مهارت زبانی کافی برای بیان کردن حالت خلق و خوی خود ندارند و ممکن است نتوانند برای شما توضیح دهند که در درونشان چه چیزی احساس و یا تجربه می کنند و نوجوانان که درک بهتری از افسردگی دارند و کمابیش با معنای آن آشنا هستند ممکن است خجالت زده و یا نگران باشند که با دیگر همسالان خود تفاوت دارند.

نحوه کمک به افسردگی کودکان چیست ؟

توصیه ما به شما این است که به جای پرسیدن سوالات بیشمار، روزانه شرح حالی از حالات و رفتار کودک و یا نوجوانتان بنویسید و بعد به پزشک مراجعه کنید و نگرانی هایان را شرح دهید.

گزینه درمانی افسردگی کودکان چیست ؟

درمان افسردگی کودکان چیست ؟ این سوالی است که والدین بارها در ذهنشان مرور می کنند و اغلب اوقات والدین می ترسند درمان افسردگی فرزندشان شامل داروهای مختلف و سنگین باشد و به همین دلیل سکوت می کنند و به پزشک مراجعه نمیکنند. در جواب باید بگویید که همیشه داروها درمان افسردگی نیستند صحبت درمانی نیز یکی از راههای درمان افسردگی کودکان است.

و درنهایت این والدین هستند که می توانند نوع درمان را انتخاب کنند و والدین و نوجوانان حق دارند که در رابطه با مزایا و خطرات انواع درمان بیشتر بدانند.

متخصص اطفال به خوبی می تواند در این راه به شما کمک کند به این صورت که ابتدا مطمئن می شود که دردهای جسمانی که کودکتان از آن شکایت دارد منشا جسمانی دارد یا نه و پس از اینکه اطمینان حاصل شد شما را به یک روانشناس اطفال معرفی می کند.

افسردگی نشانه ضعف نیست

هر کسی می تواند به افسردگی دچار شود و این نشانه ضعف نیست و اگر کودک شما افسرده شده است تقصیر شما نیست.

در حالی که حوادث استرس زای زندگی همچون طلاق می تواند از دلایل افسردگی باشد اما تنها یک قسمت کوچکی از این پازل است و فاکتورهای دیگری چون ژنتیک نیز در آن نقش دارد.

پیگیر سلامت روان کودکتان باشید

شما همیشه نمی تواند از بروز افسردگی در کودکتان پیشگیری کنید اما همیشه می توانید پیگیر بهبود سلامت روان کودک و اینکه دارای سلامت کافی است؛ باشید.

دانستن چگونگی مراقبت از جسم کودک می تواند به سلامت روانش نیز کمک کند. خوردن مواد غذایی طبیعی، داشتن فعالیت بدنی و خواب کافی شبانه به سلامت روان کودک بسیار کمک می کند.

به کودکان کمک کنید که یک زندگی اجتماعی مناسب داشته باشد به این معنا که بتواند به خوبی با دیگر همسالان خود ارتباط برقرار کند. همچنین مسئولیت هایی هر چند کوچک بر عهده اش بگذارید تا حس مفید بودن داشته باشد و فرد مسئولیت پذیری بار بیاید.

یاد بگیرید که چطور می توانید در حل مشکلاتش او را یاری دهید و احساساتش را درک کنید.

و حتما پیگیر سلامت روان خود و دیگر اعضای خانواده نیز باشید زیرا سلامت روان کودک در گرو سلامت روان اعضای خانواده نیز هست.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.